Úvod Základní informace Historie Zeměpis Brazílie Hospodářství Doprava Diskuze
sumava.jpg, 71kB

Karneval v Riu de Janeiru

karneval.jpg, 61kB

Karneval je v Riu hlavní událost roku. Stává se to na vrcholu léta, kdy Cariocas - obyvatelé Ria, jsou v tom nejlepším. Slavnosti lákají i tisíce lidí ze všech koutů světa. Jsou to čtyřdenní oslavy, které začínají v sobotu a končí v úterý. Karnevalová neděle je sedm týdnů před Velikonoční nedělí. Termíny se každý rok mění. V roce 2010 to bylo od 13. do 16. února.

Původ karnevalu je nejasný, ale je nejvíce pravděpodobné, že to začalo jako pohanská slavnost ve starém Římě nebo v Řecku. Karneval se dostal do Ria de Janeira z Itálie na konci 19. století.

karneval2.jpg, 15kB

Samba průvod začal v 30. letech – nejprve na Praça Onze, později na Av. Presidente Vargas (části města). Poté se karneval trvale přesídlil v roce 1984 na Sambodrome (dlouhá ulice v centru Ria, která je obklopená tribunami, kde se každá škola promenáduje). Dnes je karnevalový/samba průvod vysílán do desítek zemí, a všech brazilských států. Mnoho lidí si myslí, že jako největší show na zemi.

Pokud uslyšíte slovo "samba", pravděpodobně si představíte karnevalové Rio de Janeiro a polonahé tanečnice. Samba je latinskoamerický tanec. Slovo samba má původ v portugalském slově semba a v překladu znamená božská tanečnice. Existuje mnoho variací samby. Mezi nejznámější patří právě karnevalová samba, kterou můžete spatřit na karnevalech v Brazílii.

Data karnevalů v Riu:

Karneval v roce 2020 - 21.2 - 26.2.

Karneval v roce 2021 - 12.2. - 17.2.

Karneval v roce 2022 - 15.2. - 20.2.


TOPlist

Vyrobil: info@brazilie-informace.cz | Copyright © 2015 Brazilie-informace.cz. Všechna práva vyhrazena.

Šumava ubytování | Turecko | Řecko | Tunisko | Pyramidy v Gíze